Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatá šedesátá

27. 01. 2016 15:39:57
"Na dole Maxim Gorkij zamrzlo velkorypadlo. Sněhová kalamita na Ostravsku uvěznila vagony s uhlím z OKD. Uhelné sklady v Modřanech hlásí vyprodáno." A my už tušili, že je to tady!

Ta dramatičnost tomu dneska chybí. Jen se podívejte jak je to banálně nalajnované. Příští týden prý jde na únorové Jarní prázdniny okres Kroměříž, Rakovník, Plzeň. A dále se to pravidelně střídá po okresech týden co týden, aby se všichni vešli na hory. Dovolené naplánované, babička také ví kdy, prostě pohoda.

V těch šedesátých letech mé školní docházky v Braníku to bylo v zimě daleko napínavější. Po Novém roce skončily Vánoční prázdniny a my nevěděli zda zase uhodí a nebo neuhodí - náš přítel mráz.Trochu nás zneklidňovalo, když jsme viděli jak horníci vyhlašují socialistické závazky v těžbě uhlí a naši kolegové pionýři jim za to po vyfárání ještě předávají květiny. My Pražáci jsme proto však neměli žádné pochopení. "Ať si mají na tom severu uhlí kolik chtějí!"

Nakonec, my měli brikety doma pěkně složený ve sklepě již od léta a ve škole to zas tak důležitý nebylo. Stejně se tam pořád o přestávkách muselo větrat, tak co. Byl skoro konec ledna a pořád nic. A potom to přišlo! Uhodil a začalo sněžit. Pro nás dobrý. Pro Antonína Novotného problém.

​V rádiu hlásili, že Severočeská-hnědouhelná pánev na dolu Maxim Gorkij má velké problémy se skrývkou a na pásových přepravnících přimrzá uhlí. Toho spisovatele jsme měli okamžitě rádi, a dokonce nepovinně. Dobře jsme věděli, že se ty pásy začnou brzy trhat, tak jako každý rok. A později zamrzne i samotné velkorypadlo. Děti se o tyto věci dříve prostě zajímali.

Ve večerní televizní reportáži už to začínalo být hodně dramatické. Sice tenkrát reportéři nebyli ještě tak akční a nelezli ani do lžíce bagru ani do kolejiště před jedoucí nákladní vlak, ale my školáci už z obrázků tušili, že Uhelné prázdniny jsou na dobré cestě. Povzbudily nás zprávy jako, že: "Sněhová kalamita v Severomoravském kraji ​uvěznila vagony s uhlím na železnici a obětaví železničáři s příslušníky Lidové armády dnem i nocí rozmrazují výhybky a odklízejí sníh." A když ukázali zoufalého vedoucího Uhelných skladů v Modřanech jak lamentuje nad prázdným dvorem, tak vyletěli od televize školáci všech stupňů​ s vítězným výkřikem "JÓÓ" a všichni věděli, že je to doma. Samozřejmě školáci nejen z Prahy.

Uhelné prázdniny se vyhlašovaly tak nějak nesměle. Ono se také nebylo čím chlubit. Pětiletka s tím prostě nepočítala. A když si vezmete, že o těchto mimořádných prázdninách nerozhodl Školský úřad, ale Počasí, tak to byl průser. Ale nám to rozhodně nevadilo. Hodilo nám to tak dva týdny prodlouženého dětství.

Soudružky učitelky napsaly termín prázdnin na tabuli a tvářily se tak nějak jako, že oni z toho nejsou moc nadšené. A že bude problém tu látku do konce školního roku dohnat. Přitom jsem si jistý, že většina z nich u té televize skákala také. Nedaly nám to jen tak. Do školy jsme si chodili asi dvakrát v týdnu pro úkoly. Vždy jsme tam vydrželi tak hodinu a šli domu. Ani jsme se nesvlékali jaká tam byla zima.

Zprávy o počasí a situaci na těch všech povrchových i nepovrchových dolech napojených na železnici jsme bedlivě sledovali i nadále. Měli jsme radost, že stát myslí v zásobování uhlím přednostně na nemocnice, porodnice, domy důchodcům a zotavovny ROH. To jsme samozřejmě schvalovali, to dá rozum. Nervózně jsme reagovali na každé nákladní auto s uhlím a sledovali, zda nejede do kopce k naší škole u kostela. Kdybychom mohli, tak jsme snad tabulku s názvem ulice Školní sundali.

Uhelné prázdniny nebyly oficiálním názvem, to by se přece "nehodilo". Ale nikdo tomu jinak neřekl. Pro naši školu v Braníku to byla Zlatá šedesátá. Zima nás školáky prostě měla ráda. Snad i proto naše generace nedá dopustit na Mrazíka.

Pavel Vildomec

vildomec.blog.idnes.cz

Autor: Pavel Vildomec | středa 27.1.2016 15:39 | karma článku: 21.81 | přečteno: 828x

Další články blogera

Pavel Vildomec

"Jó to bývala Tour de France!"

Nemohu zapomenout na ty úžasné souboje Armstronga s Pantanim a později s Janem Ullrichem. To byla Tour, která cyklistické hobíky přikovala k obrazovce, že odskočit si do lednice se nemuselo vyplatit.

26.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 27.29 | Přečteno: 1444 | Diskuse

Pavel Vildomec

Tak si to alespoň představte

Protože jsme tenkrát slovo obrat ještě neznali a plnění plánu pětiletky se v bufetu u Kotyšanů moc nedrželo, tak nebylo kam spěchat.Nakonec, umíte si představit držkovou bez pár piv a panáků? Vánoční šichta mohla začít.

23.12.2016 v 16:58 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 453 | Diskuse

Pavel Vildomec

Skáčeme jako Češi, ale ne do České Armády

V době, kdy "modrá" byla dobrá nejen pro Ondřeje Hejmu, ale i pro tisíce dalších snaživých rekrutů, by dnes stejný občan v klidu prošel u vstupní prohlídky, aniž by musel šoupnout doktorovi do obálky.

14.7.2016 v 15:45 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 718 | Diskuse

Pavel Vildomec

Trenér Vrba se konečně odkopal

Na diskusních fórech se to rozjelo: "Vrba je zrádce, podrazák, podvodník. Celou dobu nás vodil za nos. Jde mu jen o vlastní prospěch a ne o naší reprezentaci. Ať táhne a vezmi si sebou i Peltu!"

30.6.2016 v 17:00 | Karma článku: 31.17 | Přečteno: 3078 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Roman Potoczný

Já, Kajínek Superstar

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Každou neděli prolamuje Jiří Kajínek na televizní obrazovce stanice Prima další tabu. Neskrývá se, nestrká hlavu do písku, ale hrdě popisuje svůj příběh a buduje svou vlastní legendu.

20.11.2017 v 23:13 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 303 | Diskuse

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.56 | Přečteno: 110 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 22.02 | Přečteno: 474 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 106 |
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 816

Chci se psaním bavit. Reagovat na události, které mě osloví. A také trochu zavzpomínat.

 

 

 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.