Internacionalizace Sparty pokračuje.

12. 12. 2018 15:24:39
Na Letnou přichází další cizinec. Fanoušci Sparty nevěřícně kroutí hlavou a internacionálně přecpaná letenská šatna vyhlíží další posilu. Bůh s vámi Karlssone!

Opravdu nejde o hokejistu, tenhle Švéd je další posilou fotbalové Sparty. Podepsal na tři a půl roku, jak také jinak. A hned vydal prohlášení, že chce být součástí sparťanské proměny, vyhrávat a slavit s fanoušky. Pravděpodobně viděl poslední zápas s Teplicemi, kde fanoušci skandovali "Hoši děkujeme" a nikdo mu neřekl, že to byla jen zoufalá ironie sparťanského kotle.

Když Karlsson ještě dodal, že byl hodně zklamaný z toho, že jeho klubu naposledy chyběly k titulu ve švédské lize dva body, tak jsem zapochyboval zda vůbec ví kam jde a jestli viděl aktuální tabulku české ligy. Tentokrát prý tuto skandinávskou posilu přivedl Tomáš Rosický. Je tedy předpoklad, že hráč má dobré charakterové vlastnosti, dohovoří se v mezinárodním prostředí klubu a zejména svým profesionálním přístupem a hráčskou kvalitou bude posilou Sparty v jarních bojích o evropské poháry.

Tak tuhle letenskou písničku všichni dobře známe. Zaznívala z úst sparťanského vedení již při příchodu posil jako Kaya, Ben Chaim, Kanga,Vatajelu, Vukadinovič, Stanciu, Nita a podobně. Někteří přišli dokonce s nálepkou rozdílových hráčů. Tito borci byli podepsáni naprosto oprávněně, byli v té době správnou volbou. Když Křetinský a jeho parta tehdy vyrazili pod internacionálním praporem dobývat Evropu, tak v Edenu z toho měli šikmé oči a ve Štruncových sadech zoufale šermovali klacíkem proti sparťanskému tanku.

Zahraniční posily, které měly Spartu vrátit tam kam vždy patřila, poznaly za tu krátkou dobu několik trenérů. Než se cizinci naučili vyslovovat jejich jména, tak trenér musel jít. Tihle hráči dobře vědí, že trenér Ščasný, který byl před dvěma roky vyhozený, je dnes pravděpodobně opět na odchodu. V takovém "organizačním bezvládí" a bez dlouhodobé koncepce se nachází jejich klub a oni si to dobře uvědomují. Klub, kam přišli hrát pravidelně evropské poháry padá dolu a s tím i jejich cena na fotbalovém trhu. Postavení v tabulce ukazuje, že vidina LM je i pro tuto sezonu naprostá utopie. Alespoň že, ty slíbené prachy chodí pravidelně na účet.

Nesmíme zapomínat, že v šatně sedí také "naši", čeští hráči Sparty. V Čechách se rádi zajímáme kolik bere soused, či zda nový kolega v práci nedostal při příchodu víc než já, co makám v podnikovém dresu deset let. No a teď si představte, že přijde do šatny nějaký Karlsson, prý podepsaný za 40 melounů. Přestupová částka kovaným sparťanům Frýdkovi či Váchovi samozřejmě nevadí, ta je nerozhodí. Ale až jim někdo zase práskne kolik švédský reprezentant bere měsíčně a jakou mají hodnotu ty jeho "stravenky", tak jim to na motivaci rozhodně nepřidá. A to nemluvím o propastném "sociálním" rozdílu mezi českými hráči a Kangou se Stanciu. Nakonec, ať ty prachy mají. Ale musí to být vidět ve výsledcích a v tabulce střelců. Bohužel, ale žádný Lafata se nekoná. A pak táhněte na hřišti za jeden provaz. Může se někdo divit, že zkušení hráči se otočí ke klubu zády, když mají vzít zodpovědnost a jít kopnout desítku. Sparta není tým, je to mužstvo kde si hráči "nerozumí".

Zahraniční velkonákupy Sparty neodvádí očekávanou nadhodnotu. Hráči, kteří přišli jako velké posily se rozplynuli do průměru a někteří postupně usedli na lavičku a na tribunu. Když si vzpomenu co předváděl Ben Chaim v dresu Hapoelu proti Viktorce, tak ve Spartě byl poloviční. Kladu si otázku, zda Kanya byl vždy tak neukázněný hráč, a když ano, tak proč ho podepisovali? Proč nadějní dorostenci Sparty odcházejí do konkurenční Plzně, kde vidí pro svůj další růst větší perspektivu, když mají na Strahově ty nejlepší podmínky? Sparťanské prostředí prostě nemotivuje.

Jestliže Slávie má do budoucna jistotu v tandemu Nezmar - Trpišovský a předvádí hru, která je právem pasuje do čela tabulky, tak bezkoncepční tandem Ščastný - Ščastný je s největší pravděpodobností zase na odchodu ze Sparty. Myslet si, že spasitelem klubu bude Tomáš Rosický je od pana Křetínského hodně odvážné. Ale to od něj už nepřekvapuje. Jestliže Viktorka Plzeň se svým rozpočtem dokázala vyhrát za posledních osm let pětkrát titul a zapsat se do vědomí fotbalové Evropy, tak Sparta za stejnou dobu ze svých pozic vycouvala a o LM ani nezavadila.Tolik kritizované Šádkovo příštipkaření v přestupové politice Plzně ve výsledném efektu roky válcuje Křetínského velkopanské rozhazování.

Znovu se ukazuje, že horentní sumy za posily vám nezajistí požadovaný výsledek. Že fotbal dělají především lidé k tomu kompetentní. Sparta tyto lidi prostě nemá. Má jen vysoký rozpočet, za který si Křetínský může nakoupit do svého klubu další Karlssony. Do klubu, který pod jeho vedením nefunguje, a kterému se vysmívají i vlastní fanoušci.

Pavel Vildomec

vildomec.blog.idnes.cz

Autor: Pavel Vildomec | středa 12.12.2018 15:24 | karma článku: 37.05 | přečteno: 2869x

Další články blogera

Pavel Vildomec

Okupace 1968 očima teenagera

Matka nás vzbudila srdcervoucím výkřikem "Děti je válka" a my jsme jí to věřili. Vylítli jsme k oknu a viděli obrovská letadla, která přelétávala nad naším barákem k Ruzyni. Začali jsme se mobilizovat.

22.8.2018 v 18:52 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 412 | Diskuse

Pavel Vildomec

Na cyklostezce A-2 jako na dálnice D-1

"Náš zpravodaj hlásí, že na cyklostezce A2 u Modřanského nádraží v Praze se stala vážná nehoda cyklisty s bruslařem a jeho psem. V místě přistává vrtulník záchranné služby. Úsek můžete objet na pramici místního převozníka."

17.4.2018 v 15:00 | Karma článku: 21.28 | Přečteno: 740 | Diskuse

Pavel Vildomec

"Jó to bývala Tour de France!"

Nemohu zapomenout na ty úžasné souboje Armstronga s Pantanim a později s Janem Ullrichem. To byla Tour, která cyklistické hobíky přikovala k obrazovce, že odskočit si do lednice se nemuselo vyplatit.

26.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 1548 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Josef Hnidzik

Triumfální výhra Motoru nad Jihlavou!

Vzájemné souboje hokejových Budějovic s Jihlavou spojuje velká rivalita. V poslední době měli výrazně navrch právě hráči Dukly. Tento ročník, zdá se, dává na negativní sérii pomalu zapomenout. Snad.

17.1.2019 v 16:47 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 254 | Diskuse

Michal Konečný

Draci

V pohádkách se to draky jen hemží. Zato vědecká fronta se fenoménu draků ostentativně vyhýbá, i když jinak zkoumá kdejakou kravinu.

14.1.2019 v 10:19 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 216 | Diskuse

Karol Wild

O mistryni světa v aerobiku

Nejsem fandou aerobiku, ale k zamyšlení se nad ním mě přivedl výborný článek redaktorky MF Dnes Scarlett Wilkové. která napsala o třech českých mistrech světa. Mezi nimi o Adéle Citové.

12.1.2019 v 18:08 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 492 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypťané jásají

Národ žije fotbalem a má k radosti důvod víc než pádný. V úterý (8/1) bylo rozhodnuto, že v zemi pyramid se bude konat letošní mistrovství Afriky v kopané. Místo Kamerunu, který stavebně nestíhal.

11.1.2019 v 11:00 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 415 | Diskuse

Josef Hnidzik

Hoši, bojujte za Motor! A co my?

Již šestou sezónu se Motor pokouší dostat ze spárů houští a bažin "prvoligového pralesa". I letos, zdá se, to bude cesta nesmírně náročná. Několikrát jsme byli uštknuti neznámým hadem, přesto stále žijeme. Můžeme se odtud dostat.

10.1.2019 v 17:54 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 307 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 911

Chci se psaním bavit. Reagovat na události, které mě osloví. A také trochu zavzpomínat.

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz